KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
RANKINGI

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


31.X.2016

Kostaryka 5 w Ameryce Łacińskiej w dysproporcji płci

Różnice w dysproporcji płci pod względem zawodowym nie ustępują. W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Kostaryka wspięła się o 6 oczek w górę. (więcej)

28.IX.2016

Dobry wynik w rankingu konkurencyjności

W Raporcie Konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego Kostaryka odnotowała spadek o 2 oczka i zajęła 54 miejsce (na 138 badanych krajów). To czwarta pozycja w (więcej)

12.IX.2016

Kostaryka, Chile i Urugwaj przodują w zagadnieniach internetowych

W Ameryce Łacińskiej największy (60%) dostęp do Internetu mają Chile, Kostaryka i Urugwaj. Najniżej plasują się Nikaragua, Gwatemala i Boliwia. Podług badań Komisji (więcej)

9.VI.2016

Kostaryka jednym z 10 krajów świata bez konfliktów wojennych

Podług Instytutu dla Ekonomii i Pokoju, większość krajów świata znajduje się w stanie wojny. W rankingu Global Peace Index 2016, Kostaryka ukazana jest jako jeden z 10 krajów (więcej)

31.V.2016

Statystyka zakupów internetowych w Kostaryce

80% konsumentów w Kostaryce twierdzi, że zanim coś kupią preferują widzieć i dotykać dane produkty. Mimo, że kupowanie przez internet deklaruje jedynie 12% społeczeństwa, to (więcej)

27.V.2016

Kostaryka 34 najbezpieczniejszym krajem świata

Instytut Ekonomii i Pokoju (IEP) wydał najnowszy ranking najbezpieczniejszych krajów świata (Global Peace Index), w którym Kostaryka znalazła się na 34 miejscu. Na (więcej)

19.V.2016

Kostaryka druga w rankingu równości płci

Światowe Forum Ekonomiczne wydało raport nierówności płciowych 2015. Kostaryka uplasowała się druga w Ameryce Środkowej, piąta w Ameryce Łacińskiej oraz 38 globalnie. (więcej)

2.V.2016

Kostaryka 6 na świecie pod względem wolności prasy

Kostaryka otrzymała najwyższą notę w rankingu Reporterów bez Granic pod względem wolności prasy w Ameryce Łacińskiej. Globalnie zajęła 6 lokatę. Artykuł 30 kostarykańskiej (więcej)

28.III.2016

Bank Światowy docenia kostarykańską służbę zdrowia

Kostaryka uchodzi z najlepszym systemem ochrony zdrowia w Ameryce Łacińskiej. W uznaniu, Bank Światowy zatwierdził blisko półmiliardową (420 mln $) pożyczkę na poprawę (więcej)

9.III.2016

Kostaryka bardzo wysoko w rankingach najlepszych miejsc na emeryturę

Podług dwóch ostatnich rankingów Kostaryka jest dobrą opcją dla zdrowej i wygodnej emerytury. W obu (ranking „International Living” 2016 i ranking magazynu Healthy Lifestyle (więcej)

22.II.2016

Kostaryka wśród najbezpieczniejszych krajów świata

Instytut Ekonomii i Pokoju wydał najnowszy ranking Global Peace Index (GOI). Przebadano w nim 162 kraje. Z raportu wynika, że bezpieczeństwo na świecie pozostaje na stałym (więcej)

28.I.2016

Najlepszy kraj na emeryturę (ankieta z Davos)

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Kostaryka okrzyknięta została najlepszym krajem do spędzania emerytury. Ranking powstał na podstawie ankiet wśród emerytów (więcej)

28.I.2016

Ranking Transparency International 2015, Kostaryka na 55 miejscu

Z najnowszego raportu Transparency International wynika, że Kostaryka poprawiła swój wynik o 1 punkt (uzyskując 55 w skali 0-100). Najbardziej skorumpowane sektory publiczne (więcej)

24.XI.2015

Ranking Konkurencyjności miast 2015

Kostarykańska Agencja Promocji Inwestycji (CINDE) poinformowała, że San Jose przoduje w regionie w 4 z 12 kategorii rankingu „Najbardziej Konkurencyjnych Miast Świata 2015”. (więcej)

29.X.2015

Luis Guillermo Solis drugim najgorszym prezydentem regionu

Podług ostatnich ankiet przeprowadzonych przez Cid Gallup, Luis Guillermo Solis jest drugim najgorszym prezydentem Ameryki Łacińskiej. Gorszym okazał się jedynie Otto Perez (więcej)

27.X.2015

Wskaźnik zakładania biznesu i udogodnienia

Podług Banku Światowego robienie biznesu w Kostaryce nigdy nie było łatwiejsze niż teraz. W rankingu udogodnień biznesowych 2016 Kostaryka skoczyła o 21 punktów zajmując 58 (więcej)

7.X.2015

Kostarykańska opieka paliatywna druga najlepsza w Ameryce Łacińskiej

Według sporządzonego przez Ekonomiczną Jednostkę Śledczą Indeksu Jakości Śmierci 2015, Kostarykańska służba zdrowia i jej program dla osób nieuleczalnie chorych jest drugą (więcej)

2.X.2015

Kostaryka wśród 10 krajów z najgorszymi drogami świata

Popularna aplikacja smartfonowa Waze zaliczyła Kostarykę do 10 najgorszych krajów świata pod względem jakości jazdy po drogach. Powstał tzw. Globalny Indeks Satysfakcji (więcej)

8.VIII.2015

San Jose czwarte w czystości powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uplasowała San Jose na 4 miejscu pod względem czystości powietrza wśród miast Ameryki Łacińskiej. Na czele rankingu uplasowały się: (więcej)

8.VII.2015

Indeks szczęśliwości

Narodowe Stowarzyszenie Nauczycieli (COOPENAE) wydało pierwszy Krajowy Indeks Szczęścia Brutto. 85,5% Kostarykan była zadowolona ze swojego życia. Oceniono to w 9 (więcej)

30.VI.2015

Kostaryka trzecim najbezpieczniejszym krajem Ameryki

Podług najnowszego raportu przemoc w Kostaryce kosztuje 4 bln $ rocznie. Opublikowany przez Instytut dla Ekonomii i Pokoju (EIP) Global Peace Index 2015 określa ekonomiczny (więcej)

23.VI.2015

Raport Gallupa o samospełnieniu mieszkańców

Podług nowego raportu Gallupa Kostaryka zajęła 2 miejsce (za Panamą) pod względem samospełnienia mieszkańców. 6 krajów z Ameryki Łacińskiej znalazło się w pierwszej (więcej)

7.VI.2015

Kostaryka likwiduje o połowę głód

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uplasowała Kostarykę wśród 72 krajów świata (na 129 badanych), które na podstawie Milenijnego Celu (więcej)

19.IV.2015

Kostaryka na liście zabójstw aktywistów środowiskowych

Śmierć kostarykańskich enwironmentalistów Jairo Mora Sandovala i Diego Saborío González zapewniły Kostaryce miejsce na liście krajów niebezpiecznych dla obrońców przyrody. Lista (więcej)

11.II.2015

Wolność prasy podług Reporterów bez Granic

Reporterzy Bez Granic w dorocznym rankingu wolności prasy uplasowali Kostarykę na 16 miejscu (na 180 krajów). Jest to najwyższy wynik od 2002 roku, kiedy zajmowała wówczas (więcej)

9.II.2015

Indeks Demokracji 2014

Jednostka Badawcza Ekonomistów (EIU), związana z tygodnikiem The Economist ogłosiła, że w Ameryce Łacińskiej jedynymi krajami których społeczeństwa szczycą się pełnią (więcej)

24.XII.2014

Ranking korupcji podług Transparency International

Podług sporządzonego przez Transparency International Indeksu Percepcji Korupcji 2014 Kostaryka uzyskała 54 punkty (na 100). Zajęła 47 pozycję ex equo z Węgrami i Mauritiusem. (więcej)

25.III.2014

Kostaryka najbezpieczniejszym krajem Ameryki Środkowej

Firma konsultingowa FTI opublikowała Wskaźnik Bezpieczeństwa dla Ameryki Łacińskiej 2014. Kostaryka uznana została za najbezpieczniejszy kraj Ameryki Środkowej i jeden z (więcej)

27.II.2014

Przeprowadzono badania dotyczące kradzieży w Kostaryce

Środkowoamerykański Instytut Nauk Skarbowych opublikował swoje badania z 2012 roku na temat przestępczości w regionie. Pod względem kradzieży Kostaryka zajęła trzecie miejsce po (więcej)

25.II.2014

Drugi najwyższy deficyt fiskalny w Ameryce Środkowej

W 2013 roku Kostaryka zanotowała drugi największy deficyt fiskalny w Ameryce Środkowej. Wynosił on 5,4% PKB i był „prześcignięty” jedynie przez dane Hondurasu (7,7%). Najniższy (więcej)

4.XII.2013

Korupcja ma jeden z najniższych wskaźników korupcji

Podług NGO Transparency International Kostaryka ma jeden z najniższych wskaźników korupcji w Ameryce Łacińskiej. Zajęła 49 miejsce na 177 krajów razem w Litwą i Rwandą. (więcej)

3.VII.2013

Kostaryka najbardziej innowacyjnym krajem

Podług Wskaźnika Global Innovation Kostaryka jest najbardziej innowacyjnym krajem Ameryki Łacińskiej. Pochwalone zostały eksport i import urządzeń technologicznych, (więcej)

28.XII.2012

Kostaryka najlepszym miejscem do urodzenia. Wyniki rankingu The Economist.

Kostaryka znalazła się w grupie krajów najlepszych do urodzenia oraz pod tym względem zajęła drugie miejsce w Ameryce Łacińskiej. Zdobyła drugie miejsce w Ameryce Łacińskiej (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński