KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
BUDOWNICTWO

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


20.I.2017

Plany poszerzania szosy 27

Planowane jest poszerzenie Szosy 27. Docelowo ma być 6 pasm ruchu ze stołecznej dzielnicy La Sabana do Ciudad Colon oraz 4 pasy do Caldery. Trasa ta ma nasycenie w 70% dlatego (więcej)

20.I.2017

Rozpoczyna się zamykanie mostu Platina

Do początku III.2017 roku zamknięte będą jezdnie mostu autostrady General Canas (zwanego Platina) nad rzeką Virilla. Znajduje się on na odcinku trasy Alajuela-San Jose. Z tego powodu (więcej)

27.XII.2016

Boom budowlany w miastach Guanacaste

W Guanacaste zarysowuje się wzmożone budownictwo komercyjne. Szczególnie w centralnych dystryktach Nicoya, Santa Cruz i Liberia. Miasta w centrum prowincji (więcej)

18.XI.2016

Nowy hotel Hilton w Kostaryce

Hilton ogłosił, że w 2018 roku odda do użytku swój nowy hotel na półwyspie Osa – Hotel Botankia Osa Peninsual. Półwysep zlokalizowany jest na południu kraju przy granicy (więcej)

3.XI.2016

Klinika Biblica wznosi 3 nowe placówki

W ciągu najbliższych 6 lat największy działający od 1929 roku prywatny szpital kraju Klinica Biblica rozszerzy siatkę swoich filii do 3 nowych lokalizacji w Santa Ana, Heredii i (więcej)

24.X.2016

Uniwesytet z Dallas buduje kampus w Kostaryce

Uniwersytet Texas Tech (TTU) rozpoczął budowę wartego 15 mln $ pierwszego w Kostaryce kampusu. 1.300 studentów będzie mogło się kształcić w dziedzinach elektrotechniki, (więcej)

12.X.2016

Ostatnia faza poszerzania mostu Platina

Być może niedługo skończą się trwające 7 lat problemy mostu Platina (na autostradzie General Canas, nad rzeką Virilla). Po kilku nieudanych próbach remontów i wyrzuceniu w (więcej)

9.X.2016

299 dni tylko na bazie energii odnawialnej

Kostaryka jest pionierem w pozyskiwaniu energii odnawialnej na świecie. W ciągu dwóch ostatnich lat kraj miał 299 dni na bazie tylko czystej energii. Żadno inne państwo nawet nie (więcej)

6.IX.2016

Większość pożyczek bankowych w Kostaryce jest na budowę domów

38% pożyczek bankowych udzielanych jest na budowę domów, a 35% na kupno nowych posiadłości. 21% to pożyczki na kupno istniejących już mieszkań, a 7% na remonty. (więcej)

25.IV.2016

Mieszkania dla średniej klasy. Nowe tendencje w budownictwie.

Kostarykańscy deweloperzy zaczęli budować mieszkania mniejszego metrażu które spełniają wymogi kostarykańskiej klasy średniej. To wyraźna zmiana ostatnich miesięcy. Za 40- (więcej)

19.VIII.2016

Jak szewc wstrzymywał budowę najwyższego budynku w kraju

Sławny stołeczny szewc Carlos Aguilera Jimenez po dwóch latach walk przegrał proces i w konsekwencji jego mini zakład został rozebrany. Przez ostatnie miesiące warsztacik stał (więcej)

24.VII.2016

Kostaryka i jej wysokościowce

W sąsiedztwie Kostarykańskiego Instytutu Elektryczności (ICE) w San Jose (dzielnica La Sabana) budowany będzie najwyższy budynek w kraju (Sabana Capital). Będzie miał 150 (więcej)

15.VI.2016

Działają już 3 z 4 turbiny hydroelektrowni Reventazon

Kończy się budowa Hydroelektrowni Reventazon. Jest to drugi (po poszerzonym Kanale Panamskim) największy (7 km2) projekt infrastrukturalny w Ameryce Środkowej (warty 1,4 (więcej)

14.VI.2016

Wypadek na budowie. 3 osoby nie żyją.

Na budowie galerii handlowej Automercado w Santa Ana doszło do wypadku. O godzinie 11 dźwig umieszczający betonową płytę na belkach spowodował śmierć 3 osób. Ofiarami są (więcej)

8.V.2016

Wieżowce jak grzyby po deszczu

W aglomeracji San Jose jak grzyby po deszczu wyrastają wieżowce. Podobnie rzecz ma się na przedmieściach Cartago, Alajueli i Heredii. Tym samym zmienia się miejski krajobraz (więcej)

20.IV.2016

Wzrost w budownictwie, szczególnie w prowincji Heredia

Przez pierwszy kwartał 2016 roku o 14,71% wzrosło budownictwo prywatnych domów mieszkalnych w Kostaryce. Podług Stowarzyszenia Architektów i Inżynierów Kostaryki (więcej)

8.III.2016

W IV.2016 rozpocznie się budowa nowego mostu na granicy kostarykańsko-panamskiej

W VI.2016 roku planowane jest rozpoczęcie budowy nowego kostarykańsko-panamskiego mostu granicznego. Będzie miał 260 metrów długości i 17 szerokości. Zastąpi starą ponad (więcej)

19.I.2016

Amerykanie wybudują najwyższy budynek

Omnia - deweloper z USA planuje wybudowanie najwyższego budynku w kraju pod nazwą Torre 40. Znajdować ma się na Paseo Colon w San Jose. Ma mieć 41 pięter i mierzyć 150 (więcej)

18.I.2016

Stagnacja w budownictwie

W ostatnim kwartale 2015 roku Bank Centralny Kostaryki zanotował 15% spadek budowy domów prywatnych. Za taki stan rzeczy obwinia się wysokie stopy procentowe (nawet (więcej)

10.I.2016

Podatek solidarnościowy

Do 15.I należy zapłacić coroczny podatek od luksusowych domów. W tym roku podatek wymagany jest na konstrukcje o wartości przekraczającej 235.500 $. Jest to wartość (więcej)

10.XII.2015

Protesty mieszkańców Cartago

Setki mieszkańców Cartago blokowało ulice wokół Pałacu Prezydenckiego w Zapote domagając się by prezydent Luis Guillermo Solís zwracał większą uwagę na prowincję (więcej)

10.XII.2015

Budowa centrum kongresowego w 2018 roku

Prezydent Luis Guillermo Solís oraz Minister Turystyki Mauricio Ventura obiecali do końca 2018 roku wybudowanie centrum kongresowego w Kostaryce. Będzie można wówczas (więcej)

29.VII.2015

Nowy terminal autobusowy

3.VIII w San Jose oddany będzie do użytku nowy terminal autobusowy dla podróżnych udających się do Nikaragui i niektórych lokalizacji na półwyspie Nicoya (w tym Paquera) i (więcej)

14.VII.2015

Jaguary i hydroelektrownie

Budowa hydroelektrowni na całym świecie jest poddawana krytyce enwironmentalistów. W Kostaryce jest jednak symbioza. Rząd ogłosił 1,6 mln $ grant którego celem jest ochrona (więcej)

5.VII.2015

Wycieczki do slumsów na przedmieścia San Jose

Najbardziej znanym stołecznym kostarykańskim slumsem jest Triángulo de la Solidaridad. Znajduje się on na północnych przedmieściach San Jose, przy szosie 32. Zamieszkuje go (więcej)

24.IV.2015

Parlamentarzyści domagają się usunięcia ministra

Parlamentarzyści z 7 partii wysłali petycję do prezydenta Luisa Guillermo Solísa wzywając do natychmiastowej dymisji ministra mieszkalnictwa Rosendo Pujola Mesallesa. Za argument (więcej)

6.III.2015

Fazy budowy terminalu w Moin. Kontenery i eksport.

Pierwsza z trzech faz budowy nowego terminalu kontenerowego planowana jest na 3 lata. Zakłada wybudowanie na zachód od Moin sztucznej wyspy. Terminal będzie miał długość 3 (więcej)

17.II.2015

Eksmisja 525 rodzin z przedmieść San Jose

Po raz 4 w ciągu pół roku przesunięto eksmisję 191 z 525 rodzin żyjących w slamsach Triangulo de la Solidaridad. Eksmisje mają się odbyć z powodu poszerzania północnego (więcej)

19.XII.2014

Elektrownia Reventazon

Narodowy Instytut Elektryczności (ICE) kładzie ostatnią warstwę skał przy projekcie największej w Ameryce Środkowej hydroelektrowni Reventazon. Konstrukcja ma 130 (więcej)

18.XII.2014

Pozwolenia na budowę terminalu kontenerowego w Moin

Holenderska firma APM Terminals otrzymała niezbędne pozwolenia środowiskowe na rozpoczęcie budowy terminalu kontenerowego w Moin. Pozwolenie wydane zostało na 2 lata. (więcej)

10.IX.2014

Sektor budownictwa na minusie

Urząd Budownictwa Kostarykańskiego (CCC) przewiduje, że w budownictwie rok zakończy się na minusie. W porównaniu z 2013 rokiem prognozuje spadek o 9%. Wini za to wysokie (więcej)

5.IX.2014

Upadek z 25 piętra

Na Paseo Colon spadł z rusztowania i zabił się pracownik budowlany. Upadek nastąpił z 25 piętra dopiero co wznoszonego budynku. Stało się to krótko po 7 nad ranem. (więcej)

9.IV.2014

Marina w Golfito

Deweloperzy Golfito Marina Village & Resort zapowiedzieli, że w VI przygotowani są do wykopów pod światowej klasy marinę dla superjachtów. Zamierzają dać nowe tchnienie (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński