KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
SSAKI

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


18.I.2017

Weterynarze uratowali ocelota potrąconego przez samochód

Grupa weterynarzy z podlegającego Uniwersytetowi Narodowemu Szpitala dla Mniejszych Zwierząt (HEMS-UNA) uratowali ocelota który potrącony został przez samochód w (więcej)

2.XI.2016

Kampania reklamowa z gadającym leniwcem

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęto kampanię reklamową pod nazwą „Kostaryka szczęście za milion dolarów”. Nazwa nawiązuje do rozdawanych pakietów (więcej)

25.V.2016

Sanktuarium leniwców w ogniu krytyki

Byli pracownicy weterynarze donieśli, że poprzez zaniedbania, słabe żywienie, złe warunki przetrzymywania i choroby w sanktuarium leniwców dochodzi do zabijania zwierząt. (więcej)

5.IV.2016

Wyjce z Guanacaste cierpią na dehydratację

Susza jaka pustoszy prowincję Guanacaste nie dotyka jedynie ludzi. Dzikie zwierzęta zwłaszcza wyjce płaszczowe [Alouatta palliata] szczególnie narażone są na odwodnienie. (więcej)

17.III.2016

Odradza się populacja tuńczyków i ganiających za nimi delfinów

Rybacy i operatorzy turystyczni zgłaszają zwiększenie pojawiania się na kostarykańskim wybrzeżu ławic tuńczyków. Powoduje to pojawianie się większej ilości delfinów, a co za tym (więcej)

10.II.2016

Sparaliżowany leniwiec wraca do życia

Poprawia się zdrowie Anakida – trójpalczastego leniwca który w I.2016 roku w złym stanie trafił do Centrum Ratownictwa „Kids Saving the Rainforest” w Manuel Antonio. (więcej)

6.I.2016

Torreador po incydencie w Zapote nadal w złym stanie

W szpitalu Calderona Guardii w San Jose wciąż pozostaje w stanie krytycznym torreador Luis Fallas. 3.I. podczas Festiwalu w Zapote został on nadziany przez 450 kg byka o imieniu Bayo (więcej)

24.XI.2015

Luis Guillermo Solis z antynagrodą rekinią

W wykupionym ogłoszeniu w dzienniku La Nacion, organizacja obrońców środowiska Sharkproject International ogłosiła nominację prezydenta Luisa Guillermo Solísa do nagrody (więcej)

22.XI.2015

Kostaryka ma nowy gatunek ssaka

Lista kostarykańskich ssaków zwiększyła się do 250. W dziupli drzewa w La Palma (półwysep Osa) naukowcy odkryli rdzawego szczura nadrzewnego [Diplomas labilis]. (więcej)

22.XI.2015

Zagrożone wyginięciem małpy saimiri

Biolodzy biją na alarm, że część kostarykańskich małp jest zagrożona wyginięciem. W wyniku braku funduszy nie mogą przeprowadzać dokładnych badań nad liczebnością (więcej)

8.XI.2015

Szpital dla porzuconych i niczyich psów

Kostaryka z inicjatywy firmy Super Perro produkującej jedzenie dla psów buduje pierwszy szpital dla czworonogów. Instytucja będzie funkcjonowała na zasadzie płatności kogo na ile (więcej)

3.XI.2015

Schronisko dla bezpańskich psów w Cartago

Miasto Cartago wybuduje za 75 mln colonów schronisko dla bezpańskich psów. Będzie w nim miejsce dla 120 zwierzaków. Będą otrzymywały pomoc medyczną oraz będą kastrowane. (więcej)

31.IX.2015

Martin Sheen w Parku Morskim Ballena

Do Parku Morskiego Ballena przybyła grupa obrońców środowiska “Morski Pasterz” której towarzyszył aktor Martin Sheen. Ich statek badawczy ma pomóc władzom w ochronie (więcej)

20.IX.2015

Aresztowanie sportowego kłusownika

Policja aresztowała w pobliżu Uvita mężczyznę o nazwisku Gamboa podejrzanego o zabijanie zwierząt (w tym tapirów) w kilku terenach ochronnych na południowym obszarze kraju. (więcej)

14.VII.2015

Jaguary i hydroelektrownie

Budowa hydroelektrowni na całym świecie jest poddawana krytyce enwironmentalistów. W Kostaryce jest jednak symbioza. Rząd ogłosił 1,6 mln $ grant którego celem jest ochrona (więcej)

10.VII.2015

Nowa reklama małp Kostaryki i IKEA

Jest nowa reklama IKEA z kostarykańskimi zwierzętami w roli głównej. Występują czepiaki czarnorękie, kapucynki czarno-białe i wyjce płaszczowe. Reklamówka kręcona była w (więcej)

29.III.2015

Świnie w bagażniku. Niehumanitarny transport zwierząt.

Policja aresztowała 3 złodziei świń, którzy zdołali ścisnąć 3 sztuki tych zwierząt w bagażniku osobowego samochodu. Do podobnej sytuacji doszło 19.III kiedy policja zatrzymała 2 (więcej)

19.III.2015

Zdechł najsławniejszy byk Kostaryki

Zdechł najsławniejszy i najbardziej groźny byk Kostaryki o imieniu Malacrianza. Jego imię oznaczało „źle wychowany”. Miał 700 kg wagi i należał do odmiany brahman. Jego miejscem (więcej)

16.III.2015

Bakterie w stadach bydła

Kostarykański Narodowy Urząd ds. Zdrowia Zwierząt (SENASA) zanotowało w Turrialbie małe ognisko zakaźnych bakterii brucella. Stanowią one zagrożenie zarówno dla zwierząt jak (więcej)

17.II.2015

Pekari białobrode zagrożone wyginięciem

W Parku Narodowym Corcovado zagrożone są wyginięciem występujące tam pekari białobrode [Tayassu albirostris]. Szacuje się, że na 40% mogą one wyginąć w ciągu 5 lat, a (więcej)

15.II.2015

Pokiereszowany mrówkojad uratowany przez strażaków

Strażacy z Cariari (kanton Pococi) uratowali rannego pokiereszowanego maczetą mrówkojada. Na tylnych kończynach, ustach, szyi i przedzie miał głębokie rany. (więcej)

18.I.2015

Przeganiają koty spod parlamentu

Parlamentarzystka Marcela Guerrero z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) stwierdziła, że wokół parlamentu kręci się za dużo kotów. Ogłosiła, że Towarzystwo Ochrony Zwierząt (więcej)

22.X.2014

Kara za kradzież krowy

Sąd kryminalny w Osa skazał na 5 lat pozbawienia wolności dwóch braci: Ronulfo i Marcelino Sancheza Salasa (59 i 69) za kradzież i zarżnięcie krowy. Żaden z nich nie był (więcej)

23.IX.2014

Atak na strażników w Parku Narodowym Braulio Carrillo

W Parku Narodowym Braulio Carillo nielegalnie polujących tam 4 mężczyzn zaatakowało maczetami strażników. Odpierając atak jeden ze strażników stracił dwa palce prawej dłoni. (więcej)

15.IX.2014

Łódź do góry dnem

Łódź z 32 pasażerami na pokładzie przewróciła się do góry dnem po tym jak uderzona została silną falą. Turyści płynęli oglądać humbaki w zatoce Uvita. Okoliczne inne statki z turystami (więcej)

10.IX.2014

Humbaki na plaży Samara

Na plażę w Samara nadciągnęły humbaki. Od trzech lat pojawiają się tam na okres około 3 miesięcy. Normalnie wieloryby przybywały z północy z USA by urodzić młode i się nimi (więcej)

27.VIII.2014

Park Narodowy Palo Verde i kłusownicy

W Parku Narodowym Palo Verde urzędnicy z Narodowego Sytemu Terenów Chronionych (SINAC) ujęli 6 kłusowników. Skonfiskowano 2 martwe jelenie, pekari, 4 strzelby, 3 (więcej)

18.VIII.2014

Szmuglowanie bydła do Nikaragui

Według Narodowego Urzędu Zdrowia Zwierząt (SENASA), co tydzień przez granicę nikaraguańsko-kostarykańską (w rejonie Upala i Los Chiles) szmuglowanych jest od 200 do (więcej)

27.VII.2014

Manat karaibski morskim symbolem narodowym

Manat karaibski stał się morskim symbolem narodowym kraju. Ustawa przeszła pozytywnie pierwsze czytanie. Projektu ustawy został przedstawiony przez 2 uczniów: Aldeira Cortésa i (więcej)

16.VI.2014

Ratowanie delfina z plaży Hermosa de Osa

Policja Turystyczna zareagowała na młodego delfina który wpłynął na plażę Hermosa de Osa. Początkowo usiłowano go wepchnąć z powrotem do wody ale delfin po kilku minutach (więcej)

29.IV.2014

Psy

Zakazano walk psów

21.IV.2014

Rasy psów uznane za groźne

Do Komisji Środowiska skierowano nowy projekt ustawy regulujący potencjalnie groźne rasy psów. Ustawa ma określać własność, hodowlę, tresurę, transport i sprzedaż takich ras. Będą (więcej)

14.IV.2014

Świnki i McDonald

Arcos Dorados największy operator restauracji McDonald`s w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, oraz franczyzy w Kostaryce ogłosił chęć poprawy warunków życia zwierząt. Będą (więcej)

6.IV.2014

Krowy w samochodzie osobowym. Zatrzymanie 3 mężczyzn.

W Santa Rosa de Pocosol (San Carlos) złodzieje ukradli 3 jałówki (każda po 180 kg) i po usunięciu tylnych siedzisk upchnęli je do ukradzionego samochodu osobowego. Zatrzymani (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński