KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
TURYSTYKA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


22.I.2017

W 2016 roku eksport wzrósł o 8%

Eksport towarów Kostaryki w 2016 roku wzrósł o 8%, a usług o 12%. Na konferencji prasowej minister handlu zagranicznego Alexander Mora stwierdził, że jest bardzo (więcej)

4.I.2017

Za 10 lat więcej turystów niż odwiedzających

W ciągu dekady Kostaryka może mieć więcej turystów niż odwiedzających. W 2016 roku zanotowała 2,9 mln osób. Jeśli to tempo wzrostu się utrzyma to za 10 lat liczba ta może (więcej)

12.XI.2016

Hotele i plaże dla nudystów w Kostaryce

Przyjmuje gości zarówno nudystów jak i takich którzy lubią też wersję odpoczynku w ubraniu. Posiada dwa baseny. W strefie dla nudystów znajduje się kolejny basen z dwoma (więcej)

11.XI.2016

Lista osób z zakazem opuszczania kraju

Sąd orzekł, że turyści mają obowiązek sprawdzać, czy nie ma ich nazwisk na liście osób z zakazem opuszczania kraju (tzw. „Impedimentos”). Sugeruje się by sprawdzać to w (więcej)

2.XI.2016

Kampania reklamowa z gadającym leniwcem

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęto kampanię reklamową pod nazwą „Kostaryka szczęście za milion dolarów”. Nazwa nawiązuje do rozdawanych pakietów (więcej)

1.XI.2016

Indiańscy przewodnicy otwierają swoje biuro turystyczne

Indianie otwierają swoją własną agencję turystyczną, która będzie się specjalizować w wycieczkach o tematyce ekologicznej i kulturalnej. Kostarykański przemysł turystyczny (więcej)

1.XI.2016

Kostaryka zamierza zwabić turystów z Europy

Podług danych Kostarykańskiego Ministerstwa Turystyki (ICT), przeciętny turysta z Europy spędza w Kostaryce 17 nocy, podczas gdy dane ogólne dla wszystkich turystów wynoszą 13. (więcej)

3.IX.2016

Miasto Liberia słabo zarabia na turystach mimo obecności lotniska

Liberia ukończyła zaledwie 2 z 18 projektów związanych z infrastrukturą turystyczną w kantonie, na które fundusze miały pochodzić z podatków wyjazdowych generowanych przez (więcej)

11.IX.2016

Ministerstwo publikuje porady jak unikać wirusa Zika

Ministerstwo Zdrowia podało do wiadomości, że jak dotąd w Kostaryce zanotowano 946 przypadków wirusa Zika. Wirus zidentyfikowany został we wszystkich krajach Ameryki (więcej)

19.VIII.2016

Trzeci bank umożliwia zakładanie konta na podst. paszportu

Aby uniknąć problemów zgubionej karty kredytowej lub sytuacji gdy bankomat ją połknie najlepiej po przyjeździe do Kostaryki założyć lokalne konto bankowe. Można oczywiście (więcej)

11.VIII.2016

W bankach nie można nosić czapek, okularów i używać telefonów

Tracą na znaczeniu restrykcje dotyczące zakazu używania telefonów komórkowych w kostarykańskich bankach. Jedynie w 2 z 11 przebadanych banków (Davidienda i Prival) wciąż (więcej)

11.VII.2016

Rekordowa wartość wpływów z turystyki za pierwszy kwartał

Kostarykańskie Obserwatorium Wulkanologiczne i Sejsmiczne (Ovsicori) zanotowało umiarkowany wstrząs na północy kraju. Jego siłę określono na 5,3R, a epicentrum (więcej)

11.VII.2016

Rekordowa wartość wpływów z turystyki za pierwszy kwartał

Przez pierwsze trzy miesiące wpływy z turystyki osiągnęły rekordową wartość 1.242 mld $. Wartość ta jest równa wpływom za całe lata 2001 i 2002. 77% z nich pochodziło z wypraw (więcej)

20.IV.2016

Nowe połączenia lotnicze z kanadyjskiego Quebecu

Air Canada ogłosiła o zamiarze uruchomienia sezonowego 2016-2017 połączenia Montreal – San Jose. Pierwszy lot odbędzie się 22.XII.2016 roku, ostatni zaś 16.IV.2017. Trasa będzie (więcej)

14.IV.2016

Air France zapowiada bezpośrednie połączenia do Kostaryki

Od 2.XI Air France zainauguruje bezpośrednie połączenia lotnicze z Francji do Kostaryki. Linia będzie obsługiwać dwa loty tygodniowo (w środę i sobotę). Samoloty będą opuszczać (więcej)

13.IV.2016

Czego nie wolno wkładać do bagażu podręcznego

Od 19.IV Urząd Lotnictwa Cywilnego (DGAC) wdroży podobne do tych z USA środki bezpieczeństwa dotyczące przewożenia bagaży podręcznych. Będą obowiązywać wszystkich (więcej)

13.IV.2016

Inauguracja połączenia lotniczego do Kalifornii

Tanie linie lotnicze Southwest zainaugurowały bezpośrednie loty między lotniskami Daniela Odubera w Liberii (LIR) oraz Los Angeles w Kalifornii (LAX). Codzienne loty będą (więcej)

20.III.2016

2015 - rekordowy rok turystyczny dla Kostaryki. Ponad 2,5 mln odwiedzjących.

Rok 2015 był rekordowym jeśli chodzi o turystykę w Kostaryce. Dochody z turystyki zwiększyły się o 9% (to 3 razy tyle co ubiegłoroczny dochód narodowy – 2,8%). (więcej)

21.II.2016

Condor zapowiada nowe połączenie z Monachium

Linie lotnicze Condor Airlines zapowiedziały od 6.XI.2016 nowe cotygodniowe połączenie lotnicze Monachium-San Jose. Stało się tak po zakupie trzech dodatkowych samolotów (więcej)

5.II.2016

Kostaryka i Panama dwaj regionalni przodownicy turystyczni

Podczas gdy Kostaryka przoduje w przyjazdach turystów w regionie, Panama dwukrotnie prześciga ją pod względem wpływów zagranicznych. W 2015 roku Kostarykę odwiedziło 2,6 (więcej)

15.I.2016

Rekordowe dane turystyki w Kostaryce

W 2015 roku kostarykańska turystyka wykonała kolejny milowy krok. Kraj zwabił rekordową ilość 2,66 mln turystów z całego świata. Oznacza to, że odwiedziła go połowa obecnej (więcej)

6.I.2016

Eastern Airlines po raz pierwszy w Kostaryce

Na lotnisku Juana Santamarii debiutancko wylądował samolot Eastern Airlines. W latach 1926-1991 była to jedna z najważniejszych linii amerykańskich. W 1991 roku rozwiązana (więcej)

4.I.2016

Dokąd podróżowali Kostarykanie w pierwszym kwartale

Podług danych pograniczników, do VIII.2015 roku 117.874 Kostarykan wyjechało do Nikaragui, a 119.524 do Stanów Zjednoczonych. Trzecim krajem na liście jest Panama (więcej)

11.XI.2015

Próba zwiększenia podatku wyjazdowego

Parlamentarzyści z Komisji Legislacyjnej ds. Dzieci i Nastolatków w anonimowym głosowaniu zaaprobowali zaproponowany przez Silvię Sánchez Venegas (z Partii (więcej)

1.XI.2015

Nowe połączenie lotnicze. Alaska Airlines

Linie lotnicze Alaska Airlines zainaugurowały połączenie lotnicze między Los Angeles, a dwoma międzynarodowymi portami lotniczymi Kostaryki. To pierwsze międzynarodowe (więcej)

1.XI.2015

Nowe połączenia lotnicze Southwest Airlines i Thomson Airways

Na lotnisku Daniela Odubera w Liberii wylądował pierwszy samolot największych tanich linii lotniczych świata Southwest Airlines. Maszyna przyleciała z Houston i miała na pokładzie (więcej)

1.XI.2015

Dane za eksport 2014. Kurs colona.

W 2006 roku rząd zdecydował się zatrzymać mini-dewaluację i przejść na system przedziału wahań kursowych, który to spowodował zatrzymanie się od tamtego czasu wartości colona. (więcej)

20.IX.2015

Nowa linia lotnicza Air Costa Rica

Rada Techniczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przyznała nowej linii lotniczej Kostaryki - Air Costa Rica wstępne pozwolenie na działalność. Linia ma jeszcze przed sobą staranie się o (więcej)

3.IX.2015

Podatek od sprzedaży w turystyce

Sąd rozpatrzył sprawę po zażaleniu Narodowej Izby Turystyki (CANATUR) na dekret Ministerstwa Finansów z IV.2014 roku i orzekł, że podatek od sprzedaży nie powinien być (więcej)

3.IX.2015

Linie Nature Air i nowe samoloty

Kostarykańskie linie lotnicze Nature Air kupują 4 nowe samoloty LET-L410, które mają być dostarczone do końca roku. Koszt zakupu to 2,5 mln $. Każdy z nich jest przystosowany do (więcej)

31.VIII.2015

Statystyka przylotów do Kostaryki

O 4,4% wzrosły przyloty do Kostaryki w pierwszej połowie 2015 roku. Drogą powietrzną przybyło o 41.698 osób więcej. Ogółem za ten okres do kraju przybyło 987.801 osób. Zyski z (więcej)

4.VIII.2015

British Airways bezpośrednio do Kostaryki

Linie lotnicze British Airways ogłosiły otwarcie od 4.V.2016 bezpośredniego połączenia z lotniska Gatwick w Wielkiej Brytanii do Juan Santamaria w Kostaryce. Podczas europejskiej (więcej)

5.VII.2015

Wycieczki do slumsów na przedmieścia San Jose

Najbardziej znanym stołecznym kostarykańskim slumsem jest Triángulo de la Solidaridad. Znajduje się on na północnych przedmieściach San Jose, przy szosie 32. Zamieszkuje go (więcej)

20.IV.2015

Minister odchodzi, minister przychodzi

Minister Turystyki Wilhelm von Breymann złożył rezygnację. Oznajmił, że opuszcza urząd z przyczyn osobistych. Jednak wcześniej był on krytykowany przez reprezentantów sektora (więcej)

7.III.2015

Nowa trasa lotnicza do Kostaryki

Tanie linie lotnicze Southwest Airlines rozpoczęły regularne loty z Baltimore do Kostaryki. Obsługiwać je będzie Boeing 737-700 o pojemności 143 pasażerów. (więcej)

26.II.2015

Salwadorski przewoźnik VECA

W Kostaryce zainaugurowano nowe połączenie lotnicze z Salwadorem. Obsługuje go debiutujący na ziemiach Kostaryki salwadorski przewoźnik VECA. Linia rozpoczęła (więcej)

17.II.2015

Podatek wyjazdowy wliczany w koszt biletów

Ogłoszono, że linie lotnicze latające do Kostaryki w końcu będą mogły wliczać podatek wyjazdowy w wysokości 29 $ w koszty biletów. Od 23.II będzie działał odpowiedzialny za (więcej)

16.II.2015

Medycyna turystyczna coraz bardziej popularna wśród Amerykanów

Niemiecka Agencja Korporacyjna (GIZ) oraz Urząd Międzynarodowej Promocji Kostaryki ds. Medycyny (PROMED) planują zainwestowanie 130.000 $ w programy szkoleniowo- (więcej)

12.I.2015

Przestępczość wobec turystów

Xinia Vásquez, dyrektorka Policji Turystycznej poinformowała, że od 2010 roku spada przestępczość wobec turystów. Najbardziej powszechnym z zagrożeń jest kradzież. Spadła (więcej)

14.XII.2014

Turystyka 2014

ICT podało, że Kostaryka zanotowała wzrost o 4% w turystyce w 2014 roku. (więcej)

8.XII.2014

Napad na Hotel Tabacon w La Fortuna

6 uzbrojonych mężczyzn zaatakowało Hotel Tabacon w La Fortuna. Wkroczyli do spa kiedy nie było gości. Sterroryzowali ochroniarzy i starali się dotrzeć do sejfu. Gdy to się nie udało (więcej)

8.XII.2014

Autobusy po San Jose (turystyczne)

Od 16.XII nowa firma VIP City Bus oferuje przejażdżki po San Jose piętrowym autobusem. Opłata za dwugodzinną podróż wynosi 60$ dla zagranicznych turystów i 30 dla tubylców. (więcej)

30.XI.2014

Linia lotnicza SANSA do Limon

Krajowa lotnicza SANSA ogłosiła codzienne loty bezpośrednie między San Jose i Limon. Podróż ma trwać trochę więcej jak 30 minut w jedną stronę. Obsługiwać ją będzie 12- (więcej)

19.XI.2014

Ugoda w sprawie zaległych pensji w Hotelu Europa

Po nieoczekiwanym zamknięciu Hotelu Europa, Minister Pracy dogadał się z przedstawicielami hotelu o wypłaceniu obowiązkowych premii z przymusowych urlopów dla (więcej)

16.XI.2014

Cubana Airlines na Kubę

Kuba wznowiła bezpośrednie połączenia do Kostaryki. Uczyniła tak po 6 latach (2008) dzięki liniom lotniczym Cubana Airlines. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu. Trasa (więcej)

11.XI.2014

Linie lotnicze Condor już 3 razy w tygodniu

Zwiększono częstotliwość połączeń Frankfurt-San Jose liniami lotniczymi Condor. Przeloty Boeingiem 767 będą się odbywać 3 razy w tygodniu. W 2013 zanotowano 300.000 (więcej)

10.IX.2014

Turyści – statystyki za pierwsze półrocze 2014

W pierwszej połowie 2014 roku do Kostaryki przybyło 1.391.617 turystów. To jest wzrost o 5,4%. W statystykach ujęte są osoby z czasowymi pozwoleniami na pracę. Najwięcej (więcej)

20.VIII.2014

Brak wody i budowa nowych hoteli

Parlamentarzysta Juan Marin z Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) stwierdził, że chroniczne przerwy w dostawie wody w Guanacaste są tak złe, że 9 hoteli w Tamarindo i (więcej)

12.VIII.2014

Większy monitoring w Parku Morskim Ballena

Narodowy System Terenów Ochronnych (SINAC) zwiększył monitoring i przepisy regulujące wycieczki po wodach Parku Morskiego Ballena. Duża liczba łodzi może (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński