KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
PARKI NARODOWE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


20.XII.2016

Rozwiązana zagadka śmierci Alaskanina. Zabiło go drzewo.

Podano do wiadomości, że sławny zaginiony poszukiwacz przygód Alaskanin Cody Dial zginął od przygniecenia drzewem w Parku Narodowym Corcovado. Policja śledcza odnalazła (więcej)

26.X.2016

Schwytano i przeniesiono krokodyla atakującego ludzi

Krokodyl który zaatakował 22.VII.2016 roku turystów w Tamarindo i spowodował panikę wśród plażowiczów został złapany w pobliżu Morskiego Parku Narodowego Las Baulas i (więcej)

21.IX.2016

Wulkan Turrialba ponownie wybucha i straszy

O godzinie 3.25 wulkan Turrialba (tym razem na wysokość 2 km) ponownie wyrzucił z siebie chmurę popiołu, gazów i pary. Rozprzestrzeniła się ona na północną i zachodnią część Mesety (więcej)

15.IX.2016

Ustawa o ochronie terenów wzdłuż rzeki Naranjo

Powstał projekt ustawy proponujący 25 letnie moratorium na rozwój projektów hydroelektrycznych i koncesje wydobywania materiałów mineralnych wzdłuż rzeki Naranjo. (więcej)

20.V.2016

Odnaleziono szkielet Alaskanina

W Parku Narodowym Corcovado, w wąwozie Quebrada Doctor niedaleko szczytu Negrito odnaleziono paszport, plecak i szkielet. Panuje przekonanie, że należą do zaginionego w 2014 (więcej)

11.IV.2016

Pożary trawią dzikie tereny w Alajueli i Guanacaste

Strażacy walczą z 6 pożarami które trawią dzikie tereny w środkowej i północnej części kraju. Największy z nich w Los Chiles na północnej prowincji Alajuela (przy granicy z Nikaraguą) (więcej)

1.IV.2016

Ukradli legwana czarnego z Parku Narodowego Santa Rosa

Strażnicy z sektora Naranjo Parku Narodowego Santa Rosa obserwowali przez kamery jak 4 surferów złapało legwana czarnego [Ctenosaura similis] i umieściło owiniętego kocem w (więcej)

21.I.2016

Otwarcie oficjalnego szlaku z San Jerónimo

Z San Jerónimo otwarto 14,5 km szlak do Parku Narodowego Chirripó. Mówi się że z najwyższego szczytu kraju (Cerro Chirripo – 3.819 m.n.p.m.) w bezchmurny dzień można (więcej)

17.XII.2015

Prawo własności i odroczenie eksmisji w Ostional

Parlamentarzyści przeforsowali ustawę nadającą 25-letnią koncesję dla mieszkańców Ostional i tym samym rozszerzył moratorium na eksmisję ze strefy przybrzeżnej (której termin (więcej)

15.X.2015

Poszerzenie Parku Narodowego Braulio Carrillo

Prezydent Luis Guillermo Solís podpisał dekret rozszerzający o 2.386 ha granice Parku Narodowego Braulio Carillo. Dodany teren wcześniej był częścią Środkowowulkanicznego (więcej)

11.X.2015

Kłusownicy w Rezerwacie Playa Tortuga. Sprzedaż jaj na czarnym rynku.

Zdaniem biologów, grupa kłusowników zajęła dom na plaży Tortuga blisko Ojochal. Splądrowali 3 miejsca lęgowe żółwi i grozili pracującym tam wolontariuszom. Zdaniem (więcej)

5.X.2015

Znowu uratowano rybaków

27.IX.2015 roku parkowi strażnicy uratowali 3 ekwadorskich rybaków. Mężczyźni zeszli na małą łódkę by łowić ryby, ale w wyniku złej pogody i awarii systemu GPS nie mogli (więcej)

31.IX.2015

Martin Sheen w Parku Morskim Ballena

Do Parku Morskiego Ballena przybyła grupa obrońców środowiska “Morski Pasterz” której towarzyszył aktor Martin Sheen. Ich statek badawczy ma pomóc władzom w ochronie (więcej)

22.IX.2015

Pożary parków narodowych

Pożary przyrody w tym roku strawiły już o 10.000 ha więcej niż w 2014. Łącznie spaliło się 40.350 ha (30.440 w 2014). Większość pożarów zdarzyła się w pacyficznych prowincjach (więcej)

2.IX.2015

Strażnik parkowy skazany

Krajem wstrząsnęła afera strażnika parkowego Mauricio Stellera Fallasa, który skazany został za próbę morderstwa napastnika który go zaatakował na służbie. Miało to mieć miejsce we (więcej)

24.VIII.2015

Nowi strażnicy parkowi

Minister Środowiska Édgar Gutiérrez Espeleta zapowiedział zatrudnienie 150 strażników parkowych dla wzmocnienia nadzoru kostarykańskich parków narodowych. Obecnie (więcej)

23.VIII.2015

Nielegalne połowy śledzone poprzez satelitę

Stowarzyszenie Odbudowy Wysp Żółwich rozpoczęło kampanię która zezwala internautom lubiącym ochronę środowiska na śledzenie nielegalnych połowów na podstawie danych (więcej)

8.VIII.2015

Plaża Ostional i jaja żółwi

Jaja żółwi oliwkowych w Guanacaste przygotowane są na różne sposoby, od omleta po napój z whisky. Zawsze zamrożone przez cały rok sprzedawane i serwowane są legalnie w barach w (więcej)

27.VII.2015

Zmiany otwarcia Parku Narodowego Manuel Antonio

Ministerstwo Środowiska (MINAE) wydało dekret wykonawczy zmieniający warunki wstępu do Parku Narodowego Manuel Antonio. Od zeszłego tygodnia otwarty jest od wtorku do (więcej)

15.VII.2015

Otwarto Pomnik Narodowy Guayabo

Ponownie otwarto Pomnik Narodowy Guayabo (po tym jak zamknięto go po ulewach od 27.VI). Mimo, że zniszczeniu uległa infrastruktura turystyczna to głównym zabytkom (więcej)

28.VI.2015

Wielkie osuwisko na Szosie 32

W wyniku potężnych ulew wielkie osuwisko zablokowało Szosę 32. Osunęło się 4.000 m2 ziemi. Powstałe hałdy muszą być wywiezione. Nie można ich przesuwać na pobocza, (więcej)

3.VI.2015

Mężczyzna wrzuca ikony do krateru

Mężczyzna wyjął z bagażnika samochodu worek z ikonami i przerzucił go przez płot punktu widokowego nad kraterem wulkanu Irazu. Na malowidłach były wizerunki patronki kraju (więcej)

22.V.2015

Nielegalni poszukiwacze złota w Parku Narodowym Corcovado

Policja aresztowała w Parku Narodowym Corcovado 2 mężczyzn (w tym Amerykanina) pod zarzutem nielegalnego poszukiwania złota. Zatrzymani zostali nad brzegiem rzeki Ajugas (więcej)

23.IV.2015

Nowe znaki drogowe

Rząd przedstawił nowe znaki ostrzegawcze dzięki którym dzikie zwierzęta przebiegające przez kostarykańskie szosy będą miały większe szanse uniknąć zderzenia z samochodem. (więcej)

21.IV.2015

Pożar w Parku Narodowym Diria

Pożar lasu w Parku Narodowym Diria strawił już prawie połowę z jego 5.430 ha powierzchni. Ogień pojawił się 5.IV i szybko rozprzestrzenił się na trudno dostępne rejony parku. Dopiero (więcej)

20.IV.2015

Minister odchodzi, minister przychodzi

Minister Turystyki Wilhelm von Breymann złożył rezygnację. Oznajmił, że opuszcza urząd z przyczyn osobistych. Jednak wcześniej był on krytykowany przez reprezentantów sektora (więcej)

14.IV.2015

Odkrycie nowych gatunków żab

W górach Talamanca odkryto 6 okazów nowej nową półprzezroczystej żaby Hyalinobatrachium dianae. Charakteryzuje się brakiem pigmentacji w skórze. Z 149 (więcej)

10.IV.2015

Pożary w Guanacaste

W ciągu tygodnia w 4 miejscach prowincji Guanacaste spaliło się 2.000 ha lasu. Część z pożarów była wynikiem podpalenia. 300 ha spaliło się w Las Delicias de Garza niedaleko (więcej)

27.II.2015

Rząd przejmuje administrację nad INBIOparkiem

Od marca rząd przejmie administrację nad Parkiem Bioróżnorodności (INBIO) w Santo Domingo. Będzie też go finansował. Miesięczne wydatki sięgają rzędu 188.000 $. Instytut (więcej)

17.II.2015

Pekari białobrode zagrożone wyginięciem

W Parku Narodowym Corcovado zagrożone są wyginięciem występujące tam pekari białobrode [Tayassu albirostris]. Szacuje się, że na 40% mogą one wyginąć w ciągu 5 lat, a (więcej)

11.II.2015

Pożar lasu w Parku Narodowym Palo Verde

W Parku Narodowym Palo Verde wybuchł pożar. Strawił 5 ha terenu. Strażacy walczyli z ogniem do 3 nad ranem. Wybuchł o godzinie 13, do 19 strażacy walczyli z jego (więcej)

3.I.2015

Audyt na terenach ochronnych

Najwyższa Izba Konstroli (CGR) zbadała 128 ze 168 terenów ochronnych kraju by ocenić efektywność działalności Narodowego Systemu Terenów Ochronnych (SINAC). Wykazano, (więcej)

14.XII.2014

Nie dla energii geotermalnej w parkach narodowych

Luis Guillermo Solis nie poprze podczas swojego urzędowania projektu wytwarzania energii geotermalnej na terenach parków narodowych. Mimo jego sprzeciwu zgłoszone są trzy (więcej)

29.X.2014

Energia geotermalna

Posłowie z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) uważają, że poprzez zwiększenie pozyskiwania energii geotermalnej z parków narodowych spowoduje się znaczne obniżenie (więcej)

23.IX.2014

Atak na strażników w Parku Narodowym Braulio Carrillo

W Parku Narodowym Braulio Carillo nielegalnie polujących tam 4 mężczyzn zaatakowało maczetami strażników. Odpierając atak jeden ze strażników stracił dwa palce prawej dłoni. (więcej)

27.VIII.2014

Park Narodowy Palo Verde i kłusownicy

W Parku Narodowym Palo Verde urzędnicy z Narodowego Sytemu Terenów Chronionych (SINAC) ujęli 6 kłusowników. Skonfiskowano 2 martwe jelenie, pekari, 4 strzelby, 3 (więcej)

12.VIII.2014

Większy monitoring w Parku Morskim Ballena

Narodowy System Terenów Ochronnych (SINAC) zwiększył monitoring i przepisy regulujące wycieczki po wodach Parku Morskiego Ballena. Duża liczba łodzi może (więcej)

10.II.2014

Pożary kilku parków narodowych

15.I ogłoszono alarm przeciwpożarowy na terenie wszystkich parków narodowych Kostaryki. 28.XII.2013 roku najprawdopodobniej w efekcie wandalizmu ogień strawił 9 ha w Corral de (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński