KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
NARKOTYKI

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


19.I.2017

USA przekazuje dotację dla nadzoru lotniczego

Stany Zjednoczone przekazały darowiznę w wysokości 1 mln $ na eksploatację przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego samolotu przejętego w 2013 roku od szmuglerów (więcej)

17.I.2017

Kostarykanie społeczeństwem raczej konserwatywnym

Podług badań naukowców Uniwersytetu Kostaryki (z Centrum Badań i Studiów Politycznych CIEP), 60% Kostarykan sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci. Badania wykazały, (więcej)

27.XII.2016

Policja skonfiskowała 206.000 sadzonek marihuany

W tygodniu świątecznym policja antynarkotykowa skonfiskowała 206.398 sadzonek marihuany. Plantacje umiejscowione były w lasach namorzynowych oraz na terenach (więcej)

21.XII.2016

Wzrost konfiskaty narkotyków w 2016 roku

W 2016 roku skonfiskowano w Kostaryce 23 tony metryczne kokainy. To o 35% więcej niż w roku poprzednim. Ostatnio w Miramar przejęto 300 kg tego narkotyku. Zlikwidowano 115 (więcej)

23.XI.2016

Akcja antynarkotykowa. Rozbicie gangu z Hondurasu.

W Kostaryce i Hondurasie przeprowadzono połączoną operację antynarkotykową „Panamericano”. Śledczy z obu krajów rozbili międzynarodowy gang narkotykowy Los (więcej)

22.XI.2016

Zatrzymanie narkotykowego lorda z Hondurasu

W Kostaryce (Belen de Heredia) zatrzymany został honduraski lord narkotykowy Wilter Blanco Ruiz. Odkąd przybył on do Limon, przez miesiąc obserwowany był przez (więcej)

10.XI.2016

Koniec dwuletniego śledztwa. 14 narkogangsterów zatrzymanych

Podczas trwającego 2 lata śledztwa nad jedną z grup przestępczych policja przechwyciła 3 tony narkotyków na łączną sumę 1,7 mln $. W ostatnich ogólnokostarykańskich nalotach (więcej)

6.X.2016

Rekordowy rok z konfiskatą narkotyków?

Dane za pierwszych 9 miesięcy 2015 roku sugerują, że Kostaryka pobije w tym roku rekord przechwyceń kokainy. Dotychczas Straż Wybrzeża skonfiskowała 14,8 ton narkotyku. W tym (więcej)

13.IX.2016

Podwaja się wskaźnik przestępstw

W ciągu ostatnich 15 lat wskaźnik przestępstw w Kostaryce podwoił się, głównie za sprawą morderstw w związku z nielegalnym przemytem narkotyków. W 2015 roku dokonano na tym (więcej)

16.IV.2016

Zlokalizowano 33 nielegalne pasy startowe

Władze Kostaryki po przeczesaniu terytorium zlokalizowały 33 nielegalne pasy lotnicze. Te najczęściej ukryte były w pobliżu rzek, wzdłuż wybrzeża pacyficznego w prowincjach (więcej)

11.IV.2016

Samolot narkotykowy w morzu

W morzu, przy porcie Puerto Jiménez (w kantonie Golfito) rozbił się mały samolot przewożący narkotyki. Obok wraku znalezione zostało ciało 45-50-letniego mężczyzny. (więcej)

6.IV.2016

W Nosara rozbił się samolot z narkotykami

Mały samolot, który rozbił się w okolicach Nosara miał na pokładzie narkotyki. Do zdarzenia doszło krótko po 17, kiedy samolot wzbił się do lotu. Spadł na pole między Barco Quebrado i (więcej)

20.I.2016

Sąd nakazał uwolnić mężczyznę za hodowlę marihuany

Sąd Karny w Alajueli uniewinnił 57-letniego adwokata Mario Alberto Cerdasa Salazara, który odbywał karę 24 lat więzienia. Wcześniej został on kilkakrotnie aresztowany za (więcej)

26.X.2015

Akcja policji antynarkotykowej

Policja antynarkotykowa przeprowadziła najazdy na 29 domów w różnych miejscach Mesety Centralnej. Na celowniku znaleźli się członkowie zorganizowanej przestępczości kierowanej (więcej)

31.IX.2015

Ketamina substancją kontrolowaną

Minister Środowiska potwierdził, że załączy ketamine na listę substancji kontrolowanych. Ten środek znieczulający jest też czasami stosowany w klubach jako tzw. tabletka gwałtu. W (więcej)

2.IX.2015

Strażnik parkowy skazany

Krajem wstrząsnęła afera strażnika parkowego Mauricio Stellera Fallasa, który skazany został za próbę morderstwa napastnika który go zaatakował na służbie. Miało to mieć miejsce we (więcej)

31.VIII.2015

Ślady Kartelu Sinaloa w Kostaryce

Wspólne śledztwo policji kostarykańskiej i amerykańskiej jednostki antynarkotykowej spowodowało wykrycie prawdopodobnej planowanej ucieczki z więzienia La Reforma (więcej)

24.VI.2015

Powoływanie sądów antynarkotykowych

Podług projektu nowej reformy sądownictwa rozważa się wprowadzenie sądu narkotykowego. Sędziowie oraz ich rodziny zajmujący się sprawami przemytu narkotyków (więcej)

19.V.2015

Skanery antynarkotykowe w porcie Limon

6 lat temu rząd Chin podarował 2 skanery do wykrywania narkotyków w porcie Limon. Jednocześnie w portach europejskich w wysyłanych na eksport towarach kostarykańskich (więcej)

30.III.2015

Aresztowanie Włocha na lotnisku

Kostarykańska policja aresztowała na lotnisku Juana Santamarii Włocha, który próbował przedostać się z Kostaryki do Wenecji z połkniętymi w żołądku 101 kapsułkami kokainy. Po (więcej)

13.I.2015

Narkotyki u wybrzeży Quepos

36 mil morskich od Quepos samolot wywiadowczy USA natrafił na przewożący 810 kg kokainy statek (pod banderą ekwadorską). Kiedy załoga zorientowała się, że jest śledzona, (więcej)

8.XII.2014

Punta Burica – narkotyki

Dzięki informacjom śledczych z Kolumbii 6 km od Punta Burica zatrzymano 3 mężczyzn przewożących łodzią 500 kg narkotyków. Helikopter z Nadzoru Powietrznego przekazał dane (więcej)

30.XI.2014

Narkotyki w manioku. Kontenery z Kostaryki zarekwirowane w Rotterdamie.

Policja z Rotterdamu odkryła w kontenerze z Kostaryki ponad 3.000 kg kokainy wartej 150 mln$. Kokaina szmuglowana była jako przesyłka korzeni manioku. Znalezisko jest drugie pod (więcej)

25.XI.2014

Zapowiedź trybunału antynarkotykowego

Według projektu ustawy ma być powołany nowy trybunał który zajmować się będzie wyłącznie badaniem i oskarżaniem przypadków dotyczących przemytu narkotyków i (więcej)

19.X.2014

Zatrzymanie wielokrotnego zabójcy

Policji udało się złapać i aresztować Florentino Elizondo Ríosa głównego podejrzanego o podwójne morderstwo nastolatków w górach Paraiso de Sixaola. Zdaniem śledczych młodzi (więcej)

23.IX.2014

2 sukcesy narkotykowe na morzu

Straż przybrzeżna podczas pościgu po Morzu Karaibskim skonfiskowała 1.335 kg wyrzuconej do morza skompresowanej marihuany. Aresztowano 4 załogantów. Podejrzaną łódź Nak II (więcej)

16.IX.2014

Łodzie przemytnicze Picudy

Ocean pozostaje ulubioną drogą przemycania narkotyków ponieważ nie ma na nim czujników, ludzi i kamer. W razie czego towar może być wyrzucony do morza lub (więcej)

18.VIII.2014

Niezidentyfikowany helikopter

Mieszkańcy kantonu San Carlos (Aguas Zarcas, Venecia, San Miguel i La Virgen de Sarapiquí) zgłosili do władz obecność podejrzanego, nisko lecącego helikoptera. Potwierdziły (więcej)

14.VIII.2014

W prowincji Limon rozbił się samolot z narkotykami

Mały samolot przewożący prawdopodobnie narkotyki z Ameryki Południowej rozbił się na polu przy rządowym lotnisku w Barra de Parismina w prowincji Limon (700 metrów od (więcej)

11.VIII.2014

Lecznicza marihuana do celów terapeutycznych

W parlamencie złożono projekt ustawy o marihuanie na potrzeby lecznicze. Przedstawił go Marvin Delgado Atencio z Partii Działania Obywatelskiego (PAC). Projekt ten popiera (więcej)

28.VII.2014

Eksport owoców, a narkotyki w kontenerach

Kostaryka jest wiodącym eksporterem ananasów na świecie. W 2013 roku eksport ananasów wygenerował 834,2 mln $, co stanowi 1,7% PKB. Według Izby Handlu Zagranicznego (więcej)

22.VI.2014

USA-Kostaryka współpraca narkotykowa

11.VI kostarykańska Straż Przybrzeżna i Sądowa Organizacja Śledcza skonfiskowały 4.143 kg kokainy. Była to wspólna operacja razem z amerykańską strażą wybrzeża jako część (więcej)

7.V.2014

Wielka konfiskata narkotyków

Kostarykańska Straż Przybrzeżna skonfiskowała 1.900 kg kokainy. Odkryto ją na 2 statkach rybackich w pobliżu Golfito. Odbyło się to w ramach operacji MARTILLO i było (więcej)

6.IV.2014

Ustawa o przeludnionych więzieniach

Parlamentarna Komisja Bezpieczeństwa i Przemytu Narkotyków zaaprobowała ustawę nr 18.867 przewidującą wcześniejsze wypuszczanie osadzonych, kiedy przepełnienie więzienia (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński