KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
DROGÓWKA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


7.I.2017

Najtragiczniejszy rok w historii kraju pod względem zabójstw

Rok 2016 zaznaczył się jako najbardziej brutalny w historii Kostaryki. Wskaźniki morderstw oraz śmierci idą w górę szczególnie jeśli chodzi o zabójstwa i zgony w wypadkach. W całym (więcej)

4.X.2016

Rekordowa liczba motocykli na drogach

W okresie I-VI.2016 w Kostaryce zarejestrowano 38.818 nowych motocykli, co stanowi o 9% więcej niż w analogicznym okresie roku 2015. (W całym 2015 - 55.962). Oznacza to, że w (więcej)

14.VIII.2016

Motocykle wypierają samochody z wiosek

Z dnia na dzień przybywa motocykli na drogach Kostaryki. Kierowcy nie są przyzwyczajeni, że nagle z boku lub przed maską pojawiają się dwukołowcy i coraz częściej dochodzi do (więcej)

28.VII.2016

Protesty kierowców ciężarówek przeciw zagranicznym kolegom

Kostarykańscy przewoźnicy towarowi protestują domagając się od rządu nałożenia 20-procentowego podatku na zagraniczne firmy przewozowe oraz zobowiązania ich do (więcej)

29.V.2016

Nadal braki kadrowe w drogówce

Za śmiertelne wypadki drogowe nadal odpowiadają głównie takie czynniki jak przechodzenie w niedozwolonych miejscach, nadmierna szybkość i jazda pod wpływem alkoholu lub (więcej)

22.V.2016

Biznes oponiarski, a badania diagnostyczne

Coraz bardziej popularne staje się cwaniackie zamienianie się i pożyczanie opon przed badaniami diagnostycznymi. W związku z tym Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (więcej)

18.V.2016

Heredia maluje pasy w kolorze flagi mniejszości seksualnych

Władze miasta Heredia zadecydowały, że część przejść dla pieszych pomalowana została w barwy flagi mniejszości seksualnych. Niektóre pomalowane zostały przez studentów którzy (więcej)

10.V.2016

Będą mandaty za jazdę poboczem

Szef drogówki Mario Calderon zapowiada mandaty dla kierowców poruszających się poboczami. Szczególnie takie rozwiązania preferują motocykliści. Funkcjonariusze drogówki (więcej)

21.IV.2016

Jakie obowiązki wobec kierowców ma drogówka

Nieprawdą jest, że kostarykańska drogówka ma do wyrobienia normy. Można natomiast dostać kilka mandatów podczas jednego zatrzymania. Za niezapięte pasy, przekroczenie (więcej)

25.III.2016

Kostarykańska drogówka walczy z rowerowymi terrorystami

Rowerzyści w Kostaryce mają zabronione poruszanie się na drogach na których obowiązuje nakaz minimalnej prędkości 80 km/h. Mało który z nich respektuje ten przepis. (więcej)

15.III.2016

Minister Transportu chce wykorzenić ostrzeganie światłami przed drogówką

Minister Robót Publicznych i Transportu (MOPT) pisze przesłanie do mieszkańców jakoby informowanie się kierowców o obecności patroli na szosach mogło być niebezpieczne dla (więcej)

9.III.2016

Wyszukiwacze miejsc parkingowych nie odpowiadają za samochody

Podług statystyk policyjnych w 2015 roku 1 na 5 skradzionych w San Jose samochodów był formalnie pilnowany przez tzw. guachimán (czyli osoby wyszukujące miejsca do (więcej)

2.III.2016

Grzywny dla kierowców uchylających się od testów alkomatem

Jeśli projekt zmian zostanie zatwierdzony przez parlament wkrótce odmówienie badania alkomatem może kosztować 309.000 colonów grzywny. Dotychczas ustawa o ruchu (więcej)

23.II.2016

Kostarykańskie prawo jazdy na samochody osobowe

W Kostaryce dokument B1 oznacza prawo jazdy na samochody osobowe, A na motocykle, C autobusy i taksówki. Niejasne przez lata był zapis artykułu 86 Prawa o Ruchu Drogowym, (więcej)

16.II.2016

Narzekająca na braki kadrowe drogówka dzieli się obowiązkami z Policją

W parlamencie znalazł się projekt poprawki do ustawy o ruchu drogowym , który jeśli zostałby zaakceptowany wspomógłby borykającą się z brakami kadrowymi drogówkę. (więcej)

16.II.2016

Policja kupuje nowe motory Harley Davidson. Opozycja krytykuje.

Policja drogowa krytykowana jest ostatnio za co najmniej kontrowersyjne wydatki. Właśnie wydała 828 mln c (1,5 mln $) za zakup dla policjantów specjalnej grupy operacyjnej (GOE) (więcej)

7.I.2016

Motocykliści głównymi sprawcami wypadków

Największymi grzechami motocyklistów jest przejeżdżanie przez ciągłą linię oraz niezatrzymywanie się na znaku STOP. W 2015 roku zanotowano 150 ofiar wynikających z (więcej)

4.I.2016

Więcej morderstw niż ofiar wypadków

W 2015 roku Kostaryka zanotowała więcej zabójstw (550) niż ofiar w wyniku wypadków drogowych (398). Kraj zakończył rok wskaźnikiem 11,5 morderstwa na 100.000 osób. 30% z (więcej)

22.XII.2015

Nowe taryfikatory mandatów

Od stycznia wykroczenia drogowe będą kosztowały zmotoryzowanych średnio o 1% więcej. Rokrocznie wysokość mandatów weryfikowana jest na podstawie zmian określanego przez (więcej)

3.XII.2015

Nowe dane o ofiarach na drogach

W 2015 roku zginęło na drogach 356 kierowców. Stanowi to 40% wszystkich zgonów na drogach. To już więcej niż w roku poprzednim gdy śmierć poniosło 355 osób i rekord jeśli (więcej)

18.XI.2015

Nie ma podwyżek badań diagnostycznych

Riteve SyC, prywatna firma odpowiedzialna za przeprowadzanie od 2000 roku obowiązkowych badań diagnostycznych zwróciła się do rządu o zezwolenie na podwyżkę (więcej)

21.X.2015

Nowe przepisy o limitach hałasu komunikacyjnego

Wchodzą w życie bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące hałasu komunikacyjnego. Po raz pierwszy będą one egzekwowane również w stosunku do pojazdów ciężarowych. Dla (więcej)

6.X.2015

Nie tylko drogówka będzie wystawiała mandaty

Na podstawie porozumienia Ministerstwa Robót Publicznych i Transportu (MOPT) i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MSP), mandaty za wykroczenia drogowe będą (więcej)

5.X.2015

Statystyka wypadków w 2015 roku

Przez pierwsze 9 miesięcy roku na drogach Kostaryki zginęły 294 osoby. To o 16% więcej niż w 2014 roku (253). Głównymi ofiarami byli motocykliści (115) i piesi (56). Następnie (więcej)

14.IX.2015

Pijani kierowcy i wypadki na drogach

Policja kostarykańska przez pierwsze 8 miesięcy zanotowała 46% wzrost wypadków śmiertelnych spowodowanych przez pijanych kierowców. W okresie tym w tego rodzaju (więcej)

12.VIII.2015

Nowe przepisy po stłuczce

Częstym widokiem w Kostaryce jest paraliż dróg gdzie po stłuczce dwa samochody czekają na przyjazd policji która wyda pozwolenie na usunięcie pojazdów. Wkrótce ma to się (więcej)

3.VIII.2015

Statystyka wypadków w 2014 roku

Podług danych Rady Bezpieczeństwa Drogowego Kostaryki (COSEVI), w 2014 roku w wypadkach zginęło 314 osób. 105 z nich to motocykliści, 76 piesi. W pierwszym kwartale (więcej)

26.V.2015

Wypadki śmiertelne pieszych

W ciągu pierwszych 4 miesięcy 2015 roku na drogach Kostaryki zginęło 23 przechodniów, z czego 18 przez łamanie przepisów. Zachowanie pieszych na drodze to trzeci z czynników (więcej)

23.IV.2015

Nowe znaki drogowe

Rząd przedstawił nowe znaki ostrzegawcze dzięki którym dzikie zwierzęta przebiegające przez kostarykańskie szosy będą miały większe szanse uniknąć zderzenia z samochodem. (więcej)

18.III.2015

Protesty o nowe przepisy motocyklowe

Narodowy Komitet Motocyklistów zapowiedział pikietę i blokady dróg w proteście przeciwko nowym przepisom zabraniającym m.in. zabieranie pasażerów na motocykle. (więcej)

4.XII.2014

Zero tolerancji dla pijanych kierowców

Kostarykańska drogówka popiera projekt ustawy złożony przez Fabricio Alvarado z Partii Odnowy Kostarykańskiej (PRC), podług której kierowcy nie będą mogli mieć w organizmie (więcej)

9.VI.2014

Motocykliści – statystyki policyjne

W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2014 roku zginęło na drogach 53 motocyklistów. To o 19 przypadków (56%) więcej niż przed rokiem. Nowy szef drogówki Mario Calderón Cornejo (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński