KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
CHOROBY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


11.IX.2016

Ministerstwo publikuje porady jak unikać wirusa Zika

Ministerstwo Zdrowia podało do wiadomości, że jak dotąd w Kostaryce zanotowano 946 przypadków wirusa Zika. Wirus zidentyfikowany został we wszystkich krajach Ameryki (więcej)

4.IX.2016

Zika z o wiele mniejszym zasięgiem niż przewidywano

Kostaryka potwierdziła 839 jak dotąd przypadków Zika, to o wiele mniej niż przewidywano. Pierwszy przypadek zachorowania w Kostaryce miał miejsce w I.2016 roku. Stwierdzono go (więcej)

4.VIII.2016

Pierwszy śmiertelny syndrom GBS w związku z Zika

Potwierdzono pierwszy przypadek występowania w Kostaryce związanego z wirusem Zika śmiertelnego syndromu Guillain-Barre (GBS). Na konferencji prasowej podano do (więcej)

23.VI.2016

Pogarsza się sytuacją z Zika w Jaco

Władze sanitarne zdiagnozowały 10 nowych przypadków wirusa Zika w nadpacyficznym mieście Jaco. Tym samym w ciągu ostatnich 10 dni liczba zachorowań zwiększyła się tam z (więcej)

23.VI.2016

Kostaryka zezwala na wprowadzenie szczepionki przeciw dendze

Kostaryka jako piąty kraj świata (i 4 w Ameryce Łacińskiej) poparła sprzedaż na swoim terytorium szczepionki Dengvaxia (firmy Sanofi Pasteur) przeciw dendze. To pierwsza tego (więcej)

11.V.2016

Zika w miejscowości turystycznej Jaco

W Jaco na wybrzeżu pacyficznym liczba zarażonych wirusem Zika podskoczyła do 19. Podług Ministra Zdrowia Fernando Llorca taki stan rzeczy nie budzi niespodzianek. (więcej)

24.IV.2016

Ankieta jak mieszkańcy Nicoya zabezpieczają się przed moskitami

W 2013 roku grupa naukowców z Państwowego Uniwersytetu Korespondencyjnego (UNED) przeprowadziła badania na 800 ubogich mieszkańcach terenów wokół miasta Nicoya. Badania (więcej)

16.III.2016

Wszystkie potwierdzone przypadki Zika wystąpiły w prowincji Guanacaste

Mający siedzibę w Kostaryce Środkowoamerykański Zarząd Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ACAE) ogłosił, że rozpoczyna kampanię finansowania społecznego by uzbierać (więcej)

21.II.2016

Pierwsze rodzime przypadki Zika oraz statystyka dengi i chikungunya

Władze Ministerstwa Zdrowia potwierdziły dwa pierwsze przypadki wirusa Zika w Kostaryce. Dotyczą one 2 kobiet (w tym jednej w 38 tygodniu ciąży) z miejscowości Sámara. (więcej)

17.II.2016

Wciąż nie zdiagnozowano epidemii Zika w Kostaryce

Mimo, że zarówno amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisały Kostarykę na listę krajów zagrożonych (więcej)

16.II.2016

Statystyka dotycząca palenia papierosów w Kostaryce

Na co dzień papierosy pali 9% (300.000 Kostarykan). Uzależnionych jest 13,4% mężczyzn i 4,4% kobiet. Najwięcej palaczy jest z przedziału wiekowego 45-64 (10,4%), w dalszej (więcej)

28.I.2016

Kostaryka ogłasza drugi potwierdzony przypadek Zika. Skanery na lotniskach.

Minister Zdrowia potwierdził drugi przypadek wirusa Zika w Kostaryce. Zainfekowany mężczyzna przyjechał z Hondurasu. (więcej)

25.I.2016

Pierwszy przypadek wirusa Zika. Małogłowie u dzieci.

W Kostaryce stwierdzono pierwszy przypadek wirusa Zika. Zaraził się nim 25-letni mężczyzna który powrócił z wyjazdu do Kolumbii. Pacjent uskarżał się na gorączkę, (więcej)

24.I.2016

Kostaryka nie jest na liście krajów zagrożonych Zika

Cetrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydano oświadczenie odradzające kobietom w ciąży wybierania na wakacje krajów Ameryki Łacińskiej. Stało się tak ze względu na coraz (więcej)

21.I.2016

29 ofiara ptasiej grypy

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło śmierć (od XII.2015) 29 osoby w związku z zakażeniem wirusem świńskiej grypy. Chodzi o półroczne niemowlę które zmarło w szpitalu w Turrialba. (więcej)

8.I.2016

Czy personel szpitali musi być szczepiony na ptasią grypę

Stowarzyszenie Kostarykańskich Lekarzy i Chirurgów alarmuje, że jedynie 30% personelu medycznego ze szpitala w San Carlos jest zaszczepionych przeciw ptasiej grypie. W mieście (więcej)

30.XII.2015

Wirus ptasiej grypy się rozszerza. Ofiary w Cartago i San Carlos.

W XII w Kostaryce zmarło przynajmniej 7 osób na ptasią grypę. 5 z nich w szpitalu w San Carlos (na północy prowincji Alajuela), a dwoje w szpitalu Max Peralta w Cartago. Władze (więcej)

20.XII.2015

Wirus świńskiej grypy w San Carlos

Dyrektor szpitala San Carlos Edgar Carrillo Rojas potwierdził, że hospitalizuje się w nim dwie osoby u których stwierdzono wirus H1N1. Obie są w stanie krytycznym. U jednej (więcej)

12.XII.2015

Wzrost zachorowalności na chikungunya (statystyka)

Największymi dolegliwościami w dendze i chikungunya jest ból głęboko w kościach, który wzrasta z każdym ruchem stawów. Od VII w nadmorskich prowincjach obserwowany jest (więcej)

26.X.2015

Statystyka zachorowań na dengę

70% przypadków zachorowań na dengę pochodzi z prowincji Puntarenas i Guanacaste. Do 41 tygodnia 2015 roku zanotowano 8.141 przypadków zachorowń, co jest o 7% mniej niż w (więcej)

23.X.2015

Ostrzeżenie przed chorobą Chagasa

Eksperci z katedry Weterynarii i Entomologii na Uniwersytecie Narodowym wystosowali ostrzeżenie przed rozprzestrzenieniem się w Kostaryce choroby Chagasa. Przenoszona jest (więcej)

25.VIII.2015

Fumigacja samolotów

Narodowy Urząd Zdrowia Zwierząt (SENASA) rozpoczął fumigację wszystkich przylatujących do kraju samolotów celem zapobiegania roznoszenia się chorób zwierzęcych (więcej)

24.VII.2015

Spadek zachorowań na dengę

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło że dotąd 142 osoby miały kontakt z wirusem chikungunya. Pierwszy przypadek w kraju zarejestrowano pod koniec VII.2014. Obecnie walka skupia się (więcej)

3.VI.2015

Denga za 5 miesięcy - statystyka

Przez pierwsze pięć miesięcy 2015 roku liczba zachorowań na dengę spadła o 50,4% (1.254 przypadki) w porównaniu z analogicznym okresem 2014 (2.528). Najwięcej na wybrzeżach. (więcej)

16.III.2015

Bakterie w stadach bydła

Kostarykański Narodowy Urząd ds. Zdrowia Zwierząt (SENASA) zanotowało w Turrialbie małe ognisko zakaźnych bakterii brucella. Stanowią one zagrożenie zarówno dla zwierząt jak (więcej)

11.II.2015

Obawa przed zakażeniami tasiemcem

Kostarykańscy urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia obawiają się, że wzrost zakażeń tasiemcem w USA może się przyczynić do pojawienia się tego problemu w Kostaryce, (która od 16 lat (więcej)

18.I.2015

Zarażenia wirusem Chikungunya

Ministerstwo Zdrowia Kostaryki podało do wiadomości, że 106 osób zostało zarażonych wirusem chikungunya (z czego 70 nabawiło się go w kraju). Najwięcej zachorowań (więcej)

11.XII.2014

Wirus Zachodniego Nilu

W kantonie Santa Cruz natknięto się na konia zarażonego wirusem Zachodniego Nilu. Wirus pierwotnie wyodrębniony w Afryce jest niezwykle rzadki w Kostaryce. W najgorszych (więcej)

2.XI.2014

W Canas zatrzymano Somalijczyków. Podejrzenie Eboli

W Canas zatrzymano 14 nielegalnie przebywających w kraju Somalijczyków. Co najmniej jeden z nich uskarżał się na symptomy podobne do tych na jakie cierpią chorzy na Ebolę. W (więcej)

26.VIII.2014

Śmierć chorej na wściekliznę

Minister Zdrowia potwierdził, że 11-letnia dziewczynka z Nikaragui stała się drugą osobą w tym roku która zmarła na wściekliznę w Kostaryce. Wydaje się, że zachorowała na terytorium (więcej)

6.VII.2014

Pierwszy wirus Chikungunya

Francuska turystka jest pierwszą osobą w Kostaryce z potwierdzonym przypadkiem wirusa Chikungunya. Obecnie w kraju są 4 inne zarażone osoby, ale zostały one zainfekowane w (więcej)

10.VI.2014

Nowe metody na moskity

Dotychczas w Kostaryce potwierdzono trzy przypadki zachorowania na malarię w tym roku. Naukowcy Królewskiego College of London wyhodowali moskity które wydaję na świat (więcej)

27.V.2014

Gruźlica i odporność na antybiotyki

W 2013 roku zdiagnozowano 292 przypadki gruźlicy w Kostaryce, to o 43 mniej niż w 2012. Władze są jednak zaniepokojone liczbą odpornych na antybiotyki. W 2013 roku 6% (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński