KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
AMERYKA PÓŁNOCNA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


19.I.2017

USA przekazuje dotację dla nadzoru lotniczego

Stany Zjednoczone przekazały darowiznę w wysokości 1 mln $ na eksploatację przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego samolotu przejętego w 2013 roku od szmuglerów (więcej)

10.XI.2016

Koniec dwuletniego śledztwa. 14 narkogangsterów zatrzymanych

Podczas trwającego 2 lata śledztwa nad jedną z grup przestępczych policja przechwyciła 3 tony narkotyków na łączną sumę 1,7 mln $. W ostatnich ogólnokostarykańskich nalotach (więcej)

24.X.2016

Uniwesytet z Dallas buduje kampus w Kostaryce

Uniwersytet Texas Tech (TTU) rozpoczął budowę wartego 15 mln $ pierwszego w Kostaryce kampusu. 1.300 studentów będzie mogło się kształcić w dziedzinach elektrotechniki, (więcej)

2.XI.2016

Kampania reklamowa z gadającym leniwcem

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęto kampanię reklamową pod nazwą „Kostaryka szczęście za milion dolarów”. Nazwa nawiązuje do rozdawanych pakietów (więcej)

17.III.2016

Kostaryka nie chce więcej Kubańczyków

Kostaryka boi się powtórzenia kryzysu migracyjnego z Kubańczykami. W ubiegłym tygodniu zakończyła akcję organizowania przelotów dla przebywających od XI.2015 roku w (więcej)

4.II.2016

Druga transza Kubańczyków opuszcza lotnisko w Liberii

Kostarykę opuściła druga grupa (184) Kubańczyków. Odlecieli do Międzynarodowego Lotniska imienia Oscara Arnulfo Romero w Salwadorze skąd następnie udadzą się do Stanów (więcej)

6.I.2016

Przekazy pieniężne z USA

Kostaryka w 2015 roku zanotowała spadek wartości przekazów pieniężnych ze Stanów Zjednoczonych. Pod tym względem uplasowała się na ostatnim miejscu w Ameryce (więcej)

30.XII.2015

Kostaryka ostrzega i przygotowuje plan pilotażowy

Kubańczycy bliscy są rozwiązania swojej sytuacji i w końcu mają szansę wyjechać z Kostaryki. Jednocześnie rząd ostrzega, że Kostaryka nie chce i nie zamierza pozwalać by być (więcej)

16.XII.2015

Kostaryka wzywa do spotkania ws. uchodźców

Minister Spraw Zagranicznych Kostaryki Manuel González wezwał do spotkania regionalnego celem utworzenia korytarza humanitarnego dla zmierzających do USA (więcej)

15.XI.2015

Przepychanki z uchodźcami na granicach

Nikaragua odesłała z powrotem do Kostaryki 1.000 zmierzających do USA uchodźców oskarżając Kostarykę, że jest przyczyną kryzysu humanitarnego. Kryzys dyplomatyczny (więcej)

29.X.2015

Potwierdzono wizytę na Kubie kostarykańskiego prezydenta

Przed Szpitalem Dziecięcym na wielkiej choince tradycyjnie zapalono lampki. Wydarzenie to celebrowane jest od 1964 roku. Tegoroczne drzewko ma na sobie 22.000 światełek. W (więcej)

15.X.2015

Znowu nielegalny(?) wojskowy samolot

W Kostaryce wylądował amerykański samolot transportowy Lockheed Martin C-130 Hercules. Dzień później został zmuszony do opuszczenia kraju. W parlamencie doszło do (więcej)

4.IX.2015

Zatrzymanie nielegalnych Kubańczyków

Policja zatrzymała w La Cruz (Guanacaste), niedaleko granicy z Nikaraguą 44 Kubańczyków bez dokumentów. Pod zarzutem przemytu ludzi aresztowano przewożącego całą grupę (więcej)

23.IX.2015

Amerykańskie śmigłowce nad kostaryką

Na lotnisku Daniela Odubera w Liberii na krótko wylądowało 5 amerykańskich helikopterów CH-47 Chinook i UH-60 Black Hawk. Spowodowało to gniew parlamentarzystów którzy (więcej)

14.IX.2015

Kara śmierci dla Ticosa w USA

Terence Valentine to Kostarykanin skazany w 1990 roku na karę śmierci w USA. Udowodniono mu w 1988 roku zabicie Ferdinanda Porsche i próbę morderstwa swojej byłej (więcej)

31.VIII.2015

Ślady Kartelu Sinaloa w Kostaryce

Wspólne śledztwo policji kostarykańskiej i amerykańskiej jednostki antynarkotykowej spowodowało wykrycie prawdopodobnej planowanej ucieczki z więzienia La Reforma (więcej)

20.VII.2015

Defraudacja Kubańczyka cd

Zawieszono śledztwo przeciwko 63-letniemu Kubańczykowi Luisowi Angelowi Milanésowi Tamayo. Jego obrońca Hugo Navas wniósł prośbę o odroczenie ze względów zdrowotnych (więcej)

16.VII.2015

Awokado przed WTO

Dwumiesięczny zakaz importu awokado przez Kostarykę znalazł swój finał przed Światową Organizacją Handlu (komisją WTO ds. sanitarnych i fitosanitarnych). W biurze WTO w (więcej)

30.VI.2015

Bojkot Miss Universe i Donalda Trumpa

Donald Trump ogłaszając swój udział w wyborach prezydenckich USA został skrytykowany za swoje rasistowskie zdania o Meksykanach przedostających się przez granicę ze Stanami. Z (więcej)

11.V.2015

Zablokowanie importu awokado

Kostaryka postanowiła wstrzymać czasowo import awokado z 9 krajów, w tym największego ich producenta Meksyku. Kostaryka produkuje bardzo małą ilość awokado (rocznie 2.000 ton (więcej)

24.IV.2015

Imigranci z Kostaryki na Bahamach

3 Kostarykan (małżeństwo i ich przyjaciel, mieszkańcy kantonu Perez Zeledon) którzy 11.IV wyskoczyli z tonącej łodzi u wybrzeży Bahamów jest wciąż zaginionych. Czwarty z (więcej)

27.III.2015

Kubańczycy i Wenezuelczycy proszą o wsparcie

Z wizytą w Kostaryce przebywali opozycyjni liderzy młodzieżówek z Kuby i Wenezueli. Namawiali oni liderów Kostaryki do uwypuklania na forum międzynarodowym spraw (więcej)

16.II.2015

Medycyna turystyczna coraz bardziej popularna wśród Amerykanów

Niemiecka Agencja Korporacyjna (GIZ) oraz Urząd Międzynarodowej Promocji Kostaryki ds. Medycyny (PROMED) planują zainwestowanie 130.000 $ w programy szkoleniowo- (więcej)

11.II.2015

Obawa przed zakażeniami tasiemcem

Kostarykańscy urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia obawiają się, że wzrost zakażeń tasiemcem w USA może się przyczynić do pojawienia się tego problemu w Kostaryce, (która od 16 lat (więcej)

2.II.2015

Kostaryka nieuwzględniona

29.I.2015 w New York Timesie opublikowano artykuł w którym Joe Biden, wiceprezydent USA ogłosił, że prezydent Obama być może poprosi Kongres o 1 bln $ pomocy dla (więcej)

16.XII.2014

Przedłużenie pozwolenia na dokowanie jednostek USA

Parlament zatwierdził pozwolenie na dokowanie 44 jednostek amerykańskiej Straży Przybrzeżnej która wraz z kostarykańskimi odpowiednikami prowadzi wspólne patrole wód (więcej)

30.IX.2014

Kostaryka, muzułmanie i więźniowie Guantanamo

Sekretarz Generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), Jose Miguel Insulza zaapelował do krajów członkowskich o podjęcie aresztowanych z wojskowego więzienia w (więcej)

15.IX.2014

Meksyk i handel

Podług Izby Przemysłowej oraz Stowarzyszenia Handlu Kostarykańsko-Meksykańskiego (Cicomex) firmy meksykańskie wciąż uważają Kostarykę za ciekawe miejsce do handlu. W (więcej)

14.VIII.2014

W prowincji Limon rozbił się samolot z narkotykami

Mały samolot przewożący prawdopodobnie narkotyki z Ameryki Południowej rozbił się na polu przy rządowym lotnisku w Barra de Parismina w prowincji Limon (700 metrów od (więcej)

22.VI.2014

USA-Kostaryka współpraca narkotykowa

11.VI kostarykańska Straż Przybrzeżna i Sądowa Organizacja Śledcza skonfiskowały 4.143 kg kokainy. Była to wspólna operacja razem z amerykańską strażą wybrzeża jako część (więcej)

1.VI.2014

Niemal jak w filmie Terminal. Skandal w służbach migracyjnych.

Kubańczyk Yorvanky Perez de Pina, który od 24.IV (chwili przybycia) nieustannie koczował na lotnisku Juana Santamarii został deportowany do swojej ojczyzny. Jego prawnik (więcej)

23.IV.2014

Serwis społecznościowy Zunzuneo i Kuba

Podano do wiadomości, że założony w 2010 roku serwis społecznościowy pod nazwą ZunZuneo miał za zadanie podkopać rząd na Kubie. Celem było dotarcie do setek tysięcy (więcej)

14.IV.2014

Serwis społecznościowy, Kostaryka, Kuba i USA

Kostaryka oczekuje od administracji Barracka Obamy wyjaśnień dlaczego USA od 2010 roku wdrażały plan serwisu sms-owego pod nazwą ZunZuneo celem wywoływania niepokojów (więcej)

17.IX.2013

Oscar Arias krytykuje USA

Na konferencji w Segowii, Oscar Arias skrytykował USA odnośnie polityki tego kraju wobec Syrii. Oskarżył on USA o bycie policjantem świata. Potępił też groźby odnośnie planowanej (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński